Witamy na naszej stronie

 

Nawigacja

Zespoły

Modlniczanki

 

Grupa spotyka się w środy o godz. 20:00 w świetlicy środowiskowej w Modlniczce.
Instruktorem zespołu jest Pan Jerzy Sałaja


MODLNICZANKI to grupa autentycznych miłośników folkloru wyrosłych na tradycjach wsi podkrakowskiej i Krakowa. Zespół pieśni i tańca został założony w 1986 roku czyli ponad 20 lat temu! Od 1986 roku działało Koło Gospodyń Wiejskich a od 2002 już Zespół Modlniczanki. Obecnie razem hucznie występuje około 30 osób, to śpiewacy i tancerze. Są esencją tego co w życiu, kobietach i folklorze najpiękniejsze... Śpiewa i tańczy już trzecie pokolenie pasjonatów. Kulturę ludową tworzą, pielęgnują i prezentują przy wsparciu muzyków i choreografa.   

Zespół śpiewa i tańczy a przy tym opowiada gwarą wesołe opowiastki na małych i dużych scenach, przyjmując zaproszenia na imprezy lokalne i masowe, kameralne koncerty i przeglądy konkursowe. W występach znaleźć można śpiew, taniec, humor i obrazki sceniczne. Łączymy na scenie muzykę ludową z tańcem i słowem. Szerokiej publiczności pokazać pragniemy folklor krakowski i polski wiecznie młody, żywy i radosny dzięki wspólnej niezapomnianej zabawie. Najbliższe naszemu sercu są melodyjne śpiewki z podkrakowskiej wsi i rozhulane krakowiaki.

Występujemy przede wszystkim w barwnych, ręcznie haftowanych i zdobionych gorsetach i kaftanach krakowiaków wschodnich. Wiele z elementów strojów jak chusty czy gorsety to cenne pamiątki przekazywane z pokolenia na pokolenie. Pielęgnujemy także rękodzieło. Wykonujemy wieńce dożynkowe i ozdoby. Szyjemy i zdobimy własnoręcznie piękne stroje krakowskie (gorsety, zapaski).

Zobaczyć nas można na imprezach organizowanych w regionie, Małopolsce a zwłaszcza w Krakowie. Współpracujemy z krakowskimi i małopolskimi instytucjami kultury, Teatrem Regionalnym w Krakowie, Bractwami Kurkowymi w Krakowie i Warszawie oraz agencjami artystycznymi  i ośrodkami kultury z całego kraju.

Zespół ma za sobą wyjazd zagraniczny, współpracę sceniczną z Kabaretem pod Wydrwigroszem, nagrania telewizyjne czy występ z Krzysztofem Krawczykiem. Śpiewaliśmy dla prezydenta Wałęsy i Kaczorowskiego. A przed nami wiele nowych ciekawych miejsc, ludzi i występów z przytupem. 
 

 

REPERTUAR

Tańce

 • polonez
 • krakowiak
 • krakowiak z lajkonikiem
 • polka
 • kujawiak

 

Piosenki

 • Przyśpiewki lokalne
 • Piosenki ludowe
 • Piosenki biesiadne

 

Widowiska i obrazki sceniczne

 • oczepiny krakowskie
 • szopka krakowska
 • wyżynek u dziedzica
 • dożynki wiejskie
 • niedziela palmowa i pucheroki
 • jasełka
 • skubanie pierza
 • kolędnicy z turoniem

 

Wieczory ludowo-biesiadne

Koncerty pastorałek i kolęd oraz pieśni patriotycznych  
 

SŁÓWKO PRAWDY OD SERCA

Śpiewamy, tańczymy, kochamy folklor, kolorowe stroje krakowskie, piosenki z podkrakowskich wsi i wszystko co związane z kulturą ludową, dobrą muzyką i zabawą. Różni wiele: wiek, doświadczenie, zainteresowania, wykształcenie, miejsca urodzenia ale łączy to ciepłe miejsce - serce, które mamy dla folkloru, wspomnień, dla kulturowych korzeni. Wszystko w Zespole jest barwną różnorodnością, dzięki której imprezy mają nie tylko charakter dawnych ludowych zabaw ale i ducha- prawdziwej żywej kultury chłopskiej. Dziewczyny i chłopaki mają wiele planów i marzeń. Chcą aby ich występy iskrzyły się śpiewem, żartem, ludyczną zabawą, raz prawie sprośną to znów zadumaną. Jak dawniej na wsi i w Krakowie bywało bez strachu przed życiem i wszystkimi jego barwami!!!

Cieszy bycie razem, gdy można dzielić obowiązki i przyjemności według talentów: Zosia Makara, układa piosenki i pięknie haftuje. Jurek Sałaja, instruktor muzyczny to pasjonata-akordeonista. Terenia Bąbka plecie wiany i matkuje-kieruje zespołem. Zosia Rzepka, Wanda Łozińska czy Magda Łozińska to prawdziwe solistki. Agnieszka Rzepka, piękny głos i taniec. Maria Czuba - studnia pełna gwarowych opowiastek i skeczy. Marysia Bąbka - wieczna komediantka, Małgosia Bąbka - zorganizuje wszystko i wszędzie, a jak to zapowie-to ho ho. Nieżyjąca Pani Zosieńka Szumiec - tylko ona jak wyszła na scenę to "miała widzów tak jak chciała”-płakali i śmiali się z nią… 
 

 

ŚPIEWACY, TANCERZE I TWÓRCY LUDOWI

Kantorska Anna, Czuba Maria, Makara Zofia, Krokosz Aniela, Bąbka Maria, Bąbka Teresa, Bąbka Mariusz, Guzy Urszula, Guzy Iwona, Kuciel Karolina, Rzepka Zofia, Rzepka Agnieszka, Pawlik  Krystyna, Gruchała Katarzyna, Sałaja Dominika, Sałaja Dariusz, Beńko Robert, Łozińska Wanda, Łozińska Magdalena, Nowakowski Andrzej, Celmer Aleksander, Celmer Jan, Biesiada Maria, Czajowska Anna,  i inni